ערבה ישראל – מורה לעברית בבית הספר רוואד אלקודס בבית חנינא.

 

נאוה דקל

 

 "בירושלים חשוב לדעת לדבר עברית"; "יש אנשים שמדברים רק ערבית. הם לא יודעים לדבר עם אנשים אחרים"; "עברית שפה לא משעממת וקלה"; "כשאת שומעת אנשים מדברים ומתעניינים בשפה גם את מתעניינת בה"; "טוב לנו שהמורה שלנו דוברת עברית, שזו שפת האם שלה. זה עוזר לנו ללמוד". את הדברים האלו שנאמרו בעברית ברמה גבוהה שמעתי מפי תלמידי כיתה ט' בבית הספר רוואד אלקודס בבית חנינא במהלך שיעור העברית לקבוצת המתקדמים עם המורה, ערבה ישראל. השעה כבר הייתה שתיים בצהריים, ולמרות שהיו אחרי יום לימודים ארוך, הם למדו ברצינות, מילאו דפי עבודה ודיברו בעברית שוטפת. האווירה הייתה רגועה וניכר שיש להם קשר קרוב עם המורה. לשאלה אם יוצא להם לדבר בעברית עם חברים יהודים הם השיבו בחיוב והסבירו  שהם פוגשים אותם בקניון או כפי שסיפר לי אחד התלמידים "לפני חמש שנים נכנסתי למועדון כדורגל שהרוב בו הם יהודים. הייתי צריך לתקשר אתם אז למדתי מהר".

ערבה ישראל היא אחת מששה מורים יהודים המלמדים עברית בשלושה תיכונים במזרח ירושלים במסגרת פיילוט משותף של עיריית ירושלים ומלמדים ולומדים – המרכז לפיתוח מקצועי במכון כרם. יש לה תואר ראשון בערבית ובלשון עברית, היא מורה לעברית ולערבית וכיום היא ממשיכה לתואר שני בערבית. ברוואד אלקודס היא מלמדת כבר שנה שנייה.

עברית ברוואד אלקודס

איך הגעת לפרויקט הזה?

"ראיתי את המודעה של כרם בפייסבוק. משהו ברעיון הזה קסם לי. הכל קרה כל כך מהר – עברתי ראיון, המנהלת יצרה אתי קשר והתחלתי ללמד. במקביל עברתי הכשרה בכרם. בשבילי זו הזדמנות לגעת בשני נושאים שאני אוהבת – עברית וערבית. זאת גם הזדמנות בשבילי ללמוד ערבית מדוברת. בכלל אני אוהבת ללמוד דברים חדשים וזו עבורי חוויה מיוחדת ומעניינת".

איך קבלו אותך בבית הספר?

"הצוות קבל אותי מדהים. יש כאן צוות רציני ומעניין ואני מרגישה שותפה מלאה למה שקורה כאן. גם ההורים שמחו כי חשוב להם שהילדים שלהם ידעו עברית. העובדה שאני יודעת ערבית מאד עוזרת לי לתקשר עם ההורים ועם הצוות. אצל התלמידים היו ששמחו מאד, והיו כאלו שנרתעו בהתחלה. אבל הם רוצים ללמוד עברית, הם מבינים שזה יעזור להם להשיג עבודה טובה ולהתקדם. נוצרו בינינו יחסים של כבוד הדדי וזה משמעותי. אנחנו מנהלים דיונים על נושאים חברתיים שונים והם מרגישים שאני מכבדת את התרבות ואת הדעות שלהם. בעצם, הם מלמדים אותי דברים שאני לא יודעת".

יום העברית ברוואד אלקודס

לא היו לך חששות ללמד בבית ספר ערבי במזרח העיר?

"בהתחלה היו חששות בעיקר של הסביבה שלי – ההורים ובן הזוג שלי. עכשיו ממש לא. אני מרגישה מאד נוח בתקשורת עם התלמידים ועם הצוות וההורים. ההשתלמות בכרם שכוללת גם שיעורים להוראת עברית וגם שיחות על הקשיים שיכולים להיות לנו בהבנת התרבות ודרכי החשיבה, עזרה לי מאד. ככלל אני מאד מרוצה, אוהבת את העבודה הזו ומתכוונת להישאר ללמד בבית הספר הזה".

 

לוידאד בולוס-נעון, מנהלת בית הספר מאז שהוקם לפני שנתיים, ההשתלבות של מורות יהודיות בבית הספר שלה היא דבר טבעי. לדבריה למרות שכבר יש חמש שעות לימוד עברית בשבוע, יש הורים שמבקשים לחזק עוד יותר את לימודי השפה. "שווה להשקיע בפרויקט הזה", היא אומרת,  "ומה שאני מבקשת זה עוד מוֹרֶה או מוֹרָה יהודים".

8 תגובות

 1. שלום,. נשמע מעניין. אני מורה מהדרום הרחוק , לימדתי שפות במשך שנים, ותהיתי איך אפשר להשתתף באחד הפרוייקטים שלכם. אני מעוניינת גם לשפר את הערבית שלי
  תודה, איריס

 2. איריס שלום
  את מוזמנת להתקשר למכון כרם ולברר מהן האפשרויות
  026240450

 3. שלום, רציתי לדעת אם יש לכם כיתות ללימוד עברית לדוברי השפה הערבית?

  1. אין לנו קורסי ערב. למעוניינים יש בירושלים קורסים לערבית ופרויקטים להוראת עברית לדוברי ערבית.

 4. שלום , אין לנו קורסי ערב. יש בירושלים קורסים ללימוד ערבית וקורסים ללימוד עברית לדוברי ערבית שאותם מלמדים מתנדבים.

 5. שלום,
  פנתה אליי עובדת בחברה שלי וביקשה שאעזור לה לחפש לימודי עברית לבת שלה בת 18 דוברת ערבית.
  האם יש קורס בירושלים ללמודי עברית לדוברי ערבית?

  1. יש באוניברסיטה פרויקט שנקרא "דוברות עברית" – פרויקט התנדבותי.
   ניתן לפנות לעמותת ליסאן.
   כמו כן בבית צפאפא יש פרויקט של הוראת עברית בהתנדבות. אפשר לפנות למתנ"ס שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.