לימודי הוראה – סדנאות דידקטיות והתנסות מעשית 2017-05-10T10:19:48+00:00

לימודי הוראה – סדנאות דידקטיות והתנסות מעשית

הסדנא הדידקטית להוראת היסטוריה

ימי ראשון 8:30-11:00

מנחה: מיכל הוניג

הסדנה עוסקת במיומנויות היסוד של בניית שיעור בהיסטוריה ובהתמודדות עם אתגרים והתלבטויות שמזמנת הוראת המקצוע. הלימוד יתבסס על עיון בנושאים קונקרטיים מתוך תכנית הלימודים בהיסטוריה לבתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים. בין הנושאים בהם הסדנא עוסקת- פיתוח שאלות מוקד לעיסוק בנושא היסטורי, הוראה מבוססת מקורות היסטוריים וביצועי הבנה, הקשר בין זיכרון להיסטוריה, מעמדה של הדמות בשיעורי היסטוריה, עיסוק בנושאים שנויים במחלוקת ומקומם של נושאים פוליטיים בדיון ההיסטורי.

התנסות מעשית בהיסטוריה:

ההתנסות המעשית מלווה את הסדנא הדידקטית בהיסטוריה.
ההתנסות המעשית מתבצעת בבתי ספר שונים ברחבי ירושלים, בשאיפה להתאמה רבה ככל הניתן בין מערכת השעות של המורים המאמנים לבין הבקשות ואילוצי הזמן של הסטודנט/ית. ההתנסות המעשית תלווה באופן קבוע על ידי מורים מאמנים מבתי הספר השונים, ובמהלך השנה יתבצעו לפחות שתי תצפיות בכל סטודנט על ידי מיכל הוניג או מורה אחר מצוות כרם.

אמנות כדרך תקשורת עם נוער בסיכון

ימי ראשון 16:00 – 18:30

מנחה: לי אורלב

מטרת הקורס היא היכרות ובחינת האיכויות ליצירת קשר מגדל ומיטיב בעבודה עם נוער בסיכון באמצעות אמנויות ויצירה (פלסטית, מוסיקה, תנועה, תיאטרון).

הקורס בחלקו עיוני ובחלקו מעשי – סדנאי, ונותן רקע פסיכולוגי וחברתי בסיסי על המאפיינים השונים של פרופיל ה"נער/ה בסיכון" ; הקורס בוחן גישות עבודה שונות ונלמדות בו דרכי עבודה באמצעות האמנויות השונות – ציור, פיסול, מוסיקה, תיאטרון, צילום, תנועה, כתיבה. בקורס מתארחים מרצים אורחים מהתחומים השונים.

 

התנסות מעשית באמנות

מנחה:  לי אורלב

ההתנסות המעשית באמנות מלווה את הסדנא הדידקטית באמנות שמונחית על ידי אתי אברג'ל.
מטרת ההתנסות היא לחשוף את הסטודנט לעבודה מעשית בשטח. הסטודנט משתלב בתכנית הלימודים של המורה המאמן ובהמשך מעביר בכיתה יחידת לימוד אותה הוא בונה יחד עם המורה המאמן. על הסטודנט להשתתף באופן קבוע כמורה נוסף בשיעור אמנות באחד מבתי הספר התיכוניים בעיר החל מהאחד בספטמבר ועד לסוף השנה, ולהשתתף בוועדות הפדגוגיות הבית-ספריות. עליו להשתתף בשלושה מפגשים קבוצתיים בכרם – בתחילה, באמצע ובסוף השנה, למלא טבלת מעקב בשיעורים ולהגיש דוחו"ת – באמצע ובסוף השנה, עליו להעביר 2-4 שיעורים בכיתת ההתנסות לאורך השנה.

הסדנא הדידקטית להוראת ספרות

ימי ד, 16:00-18:30

מנחה: תמר קריגר-ערמוני

הסדנה הדידקטית להוראת ספרות עוסקת במה מלמדים במסגרת שיעורי הספרות ובאיך מלמדים יצירות באופן מעורר עניין, מעמיק ומתאים לתלמידים במאה העשרים ואחת.הסדנה עוסקת בז'אנרים שונים : סיפורת, שירה, רומנים והוראת מחזה ומדגימה תוך התנסות ושיתוף התלמידים, דרכים מגוונות ויצירתיות להוראת כל ז'אנר.
בנוסף עוסקת הסדנה בבניית שיעור מודולארי, בנושא שאילת שאלות מרמות ואזורים שונים, בבניית שיעור מרמת הפתיחה ועד לרמת סדרת שיעורים בנושא אחד, בבניית בחינות ,בדיקתן ומתן משוב. כמו כן עוסקת הסדנה בהיכרות עם דפוסי הוראת ספרות שונים, היערכות מושכלת לישיבות מורים ואסיפות הורים, היערכות להוראת ספרות עבור תלמידים מסוגים שונים, שימוש ושילוב נבונים בין ידע קיים ונגיש בספרים וברשת והתאמתם לכיתה.