חברות וחברי גרעין 'במדבר' בשיחה עם רב ושיח.

נאוה דקל

"לדור שלי חסרה תקווה ואופטימיות. אותנו זה מתסכל". את בר עמדי מ'גרעין במדבר' של תנועת הצופים, פגשתי בעקבות ה'פיסטיבל' – פסטיבל שלום שארגנו חברי הגרעין במתחם תחנת הרכבת בירושלים, בשאיפה להחזיר את נושא השלום לסדר היום גם של הימין וגם של השמאל. 'גרעין במדבר' הוקם לפני שש עשרה שנים במטרהלפעול לדו-קיום ולגשר בין האוכלוסייה היהודית לערבית. פעילות הגרעין התחילה בבתי-ספר בעיר באר-שבע והתרחבה לערים מעורבות נוספות – יפו, לוד ורמלה. לכל אחד מה'שינשינים' בגרעין יש שותפה פלשתינאית מטעם 'אג'יק – מכון הנגב', ארגון ערבי- יהודי שמטרתו לקדם שיתוף פעולה בין האוכלוסיות. הם פועלים בבתי-ספר ערביים ויהודיים.

עמדי סיים הקיץ שנת שירות במסגרת הגרעין ביחד עם עוד שלושים וחמישה חברים. שנת ההתנדבות שלו התקיימה בעיר רמלה. "הפעילות שלנו הייתה באורט הערבי ברמלה ועבדנו כמעט עם כל בני הנוער הערבים בעיר" הוא מספר, "לימדנו אותם עברית מדוברת, אבל למעשה דיברנו אתם על כל הנושאים המורכבים והרגישים. למשל בתקופה שהיו אזעקות בדרום שוחחנו אתם על התחושות שלהם. זה חשוב שאנחנו, שקרובים אליהם בגיל, מדברים אתם על הנושאים הרגישים האלו ומראים להם שאכפת לנו. הם גם התעניינו במנהגים ובחגים שלנו ואנחנו למדנו מהם על המסורת והחגים שלהם. זה היה מעניין ומרגש. ברמלה עוד לא נכנסנו ביחד עם השותפות הערביות לבית-ספר יהודי אבל בערים אחרות זה קורה והחברים מספרים שגם זו חוויה מדהימה".

הייתה לכם הכנה למפגש עם נוער ערבי?

"בהתחלה עברנו הכנה בימי לימוד חד לאומיים. אחר כך היו לנו גם ימי לימודים עם השותפות הערביות שבהם למדנו על נושאים פוליטיים אקטואליים ועל הנרטיבים שלנו ושל הפלשתינאים".

איך התלמידים הערבים קיבלו אתכם?

"אנחנו היינו הגרעין הראשון ברמלה ובהתחלה זה היה לתלמידים מוזר. אבל מהר מאד הם התרגלו והמפגשים אתנו עניינו וסיקרנו אותם. זאת ההוכחה בעיני שחינוך הוא המפתח לפתרון, ועד כמה חשוב ללמוד את הנרטיב של האחר, להבין את המורכבות שיש במצב שלנו כאן ולדבר עליה. אותי זה ריגש כל פעם מחדש. חבל שתהליך כזה לא קורה בכל מערכת החינוך שלנו. עבורי השנה שעברתי הייתה משמעותית מאד ואני שמח על ההזדמנות שקיבלתי".

אני מבינה שבנוסף להתנדבות אתם מקיימים עוד פעילויות כמו ה'פיסטיבל' שארגנתם במתחם התחנה.

"נכון. האמירה שלנו היא ששלום זו לא מלה גסה. היום הפוליטיקאים לא מדברים על השלום. זה כבר לא בכותרות וזה מתסכל. לכן צריך להפסיק לחכות לפוליטיקאים, לקדם את הנושאים האלה ולקיים דיאלוג. אסור לפחד לדבר על הדברים כי הרי הם קשורים לכל תחומי החיים שלנו כאן. היופי באירוע שארגנו היה שהצלחנו לגרום לאנשים מימין ומשמאל, גם לחרדים ולמתנחלים, להגיע ולדבר על השלום. זו אמירה חשובה ובמיוחד כשהיוזמה היא של בני נוער והמפגש מתקיים בעיר ירושלים. נסענו גם לבית שמש לדבר עם חרדים ולאלון שבות לדבר עם מתנחלים. כל זה מאד מרגש. 'גרעין במדבר' הוא בעיני מקום שטוב להיות בו".