נאוה דקל

אבחון 'אירלן'

 

"כשיש הפרעת קשב וקושי והתעייפות בקריאה כדאי לבדוק אם מדובר ב'תסמונת אירלן'. יתכן שניתן לפתור את הבעיה בעזרת מסנני צבע", אומרת שולמית אלעד, מרצה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין, מייסדת ומנהלת 'מרכז אירלן' בישראל, החוקרת ומרצה על הנושא. אלעד מספרת על תוצאות מחקר שבדק את השפעת השימוש במסנני צבע על הפרעות קשב, או במלים אחרות את הקשר בין הפרעות קשב ל'אירלן'. את המחקר היא ערכה ביחד עם ד"ר אביבה בר-ניר, ראשת המסלול לחינוך מיוחד במכללה וחיה שקד, מאבחנת MOXO- מבדק ממוחשב שפותח בישראל ובוחן הפרעות קשב.

'תסמונת אירלן' היא קושי בעיבוד חזותי. איך מטפלים בקושי הזה? 

סטודנטית עם משקפי 'אירלן'

"הלן אירלן היא פסיכולוגית חינוכית אמריקאית שבעקבות מחקר שערכה באוניברסיטת קורנל בקרב סטודנטים שהיו להם קשיי למידה, היא גילתה שמסנני צבע יכולים לשפר את הקריאה של מי שמתקשים בעיבוד חזותי. אירלן סיפרה שבמהלך המחקר אחד המשתתפים בניסוי הגיע עם שקף אדום, ומישהי שמה אותו על דף הקריאה ואמרה 'עכשיו אני יכולה לקרוא הרבה יותר טוב'. זו הייתה פריצת דרך שהביאה למחקרים מדעיים על קשיים בעיבוד חזותי ולפיתוחה של 'שיטת אירלן'. השיטה מבוססת על שימוש בשקפים צבעוניים המסננים אחד או כמה מהצבעים שבקרן האור, כך שהמוח יכול לעבד מידע חזותי בצורה תקינה. בתהליך האבחון אני בוחנת האם ואיזה צבעי שקפים עוזרים לנבדק ומתאימה לו משקפיים מסננות צבע. למרות שעדשות המשקפיים הן עם צבע, הנבדק לא יראה אותו, אבל ההפרעות החזותיות שיש לו יפסקו. כמו כן ניתן להוסיף את הצבע גם למשקפי ראייה".

מהם הסימפטומים של "תופעות אירלן"?

"מערבולת" – אחד השיבושים בנראות הכתוב

"יכולים להיות סימפטומים שונים. למשל, רגישות לאור, בייחוד לאור ניאון; הפרעות בקריאה – האותיות על הדף קופצות, רואים מערבולת או שהאותיות מטושטשות וכתוצאה מכך יש קושי בקריאה ובכתיבה, הקריאה איטית, יש קושי להתרכז בקריאה ויכולות להיות גם בעיות בהבנת הנקרא; יתכן ששדה הראייה מצומצם או שיש תפיסת עומק לקויה. הקשיים האלו יכולים לבוא לידי ביטוי גם בקשיי קשב וריכוז".

  במחקר בדקתן את הקשר בין קשיי קשב לתופעת אירלן?

"נכון. בשנת 2014 התפרסם מחקר של צוות אוסטרלי שבדק קשר בין הפרעות קשב ל'אירלן'. החוקרים בדקו מבוגרים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וקשיי קריאה ונחקרים נוספים שנמצא שיש להם 'תסמונת אירלן'. מסקנת החוקרים הייתה שיתכן שיש קשר שאינו מקרי בין הפרעת הקשב ל'אירלן'. אנחנו חשבנו שכדאי לבדוק את השאלה הזו בעזרת שלוש קבוצות של נחקרים מבוגרים. בקבוצה הראשונה השתתפו ארבעים אנשים שיש להם גם הפרעת קשב מאובחנת וגם 'אירלן', שאני התאמתי להם משקפיים מסננות צבע. בקבוצה השנייה היו עשרים אנשים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב ו'אירלן' אבל לא הותאמו להם משקפיים ובקבוצה השלישית היו עשרים נחקרים ללא כל הפרעה. במסגרת המחקר כולם עברו פעמיים את מבחן ה-MOXO וגם מילאו שאלון שמגדיר הפרעות קשב מתוך ה-DSM5, ׁ(המהדורה החמישית של ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי). המשתתפים מהקבוצה הראשונה עברו את הMOXO -, פעם ללא משקפיים מסננות ופעם, לאחר שקיבלו משקפיים והרכיבו אותם לראשונה.

ד"ר אביבה בר-ניר

ה-MOXO בודק ארבעה משתנים – קשב, תזמון, אימפולסיביות והיפראקטיביות. הקשב של הנבדקים מהקבוצה הראשונה השתפר באופן מובהק כאשר הם הרכיבו את המשקפיים. לא רק שהפרופיל של כולם השתנה, אלא ש 50% מארבעים הנבדקים נכנסו לטווח הנורמה. ניתן להבין מכך שהמשקפיים מסננים את הגירויים שמהם הם סובלים, המצב החושי יותר רגוע והם יכולים לתפקד בצורה נורמטיבית.

שולמית אלעד

מידת ההתעייפות היא תסמין נוסף של 'אירלן'. כל המשתתפים משלושת הקבוצות התעייפו כשעבדו על המבחן; אבל, בפעם השנייה מאה אחוז מהמשתתפים בקבוצה הנורמטיבית ובקבוצה ללא משקפיים התעייפו, ולעומת זאת רק רבע מהמשתתפים עם המשקפיים התעייפו. זה מדהים! השינוי בעזרת המשקפיים הוא כמו כדור הרגעה למערכת החושים. הוא מאפשר לאלו שסובלים מ'אירלן' להיות מרוכזים ללא גירויים מבחוץ וכתוצאה מכך להשקיע פחות מאמץ.

חיה שקד

חשוב לי לומר שזה ניסוי ראשוני וצריך להמשיך ולחקור את הקשר בין הפרעות קשב ל'תסמונת אירלן'. אבל , לאור התוצאות האלו אני סבורה שכשיש אבחנה של הפרעת קשב וגם קושי בקריאה חשוב לבדוק אם מסנני צבע יכולים לפתור את הבעיה או לתרום לשיפור של הקשיים. לכן חשוב שנוירולוגים, מאבחנים דידקטיים ומורים יכירו את הכלי הזה. כאשר מורים מזהים שיש לילד בעיה של קשב וריכוז, שהוא מתעייף ו/או מתקשה בקריאה, יושב בכיתה ולא מרים את הראש, משפשף לעיתים קרובות את העיניים, צריך לצאת הרבה פעמים להפסקות, או כשיש ילד שלא מצליח לתפוס כדור או לא בטוח בירידה במדרגות, כדאי לחשוב על 'אירלן'".