נאוה דקל

צילום – אלי פוזנר: מוזיאון ישראל

מנין הגיעה דמותו של פיטר פן, הילד הנצחי המבלה את ימיו באי הקסום, "ארץ לעולם לא" כשהוא חופשי מכבלי החברה והמבוגרים? מה השפיע על הסופר הסקוטי ג'יימס מת'יו בארי, שיצר לראשונה את דמותו של פיטר פן בשנת 1902 בספרו "הציפור הלבנה הקטנה"? כיצד בעקבות המחזה שכתב בארי שהתבסס על דמותו של פיטר פן והוצג לראשונה בלונדון בשנת 1904, הוא הפך לשם נרדף לנעורים נצחיים ולמרידה במוסכמות חברתיות? על השאלות האלו עונה תערוכה חדשה שנפתחה במוזיאון ישראל, תחת השם "פיטר ופאן – מיוון הקדומה אל ארץ-לעולם-לא". התערוכה מציגה את מקור ההשראה לדמותו של פיטר פן – האל היווני פאן, דמות כלאיים שחצייה תיש חצייה אדם, שהיה אל הרועים ואל המוזיקה הפסטורלית.

צילום – אלי פוזנר: מוזיאון ישראל

את הקשר בין הילד הנצחי לאל היווני כמו גם את הסיבה לפופולאריות הרבה שלו מסבירה אוצרת התערוכה רחל קן-קריינין,: "קווי הדמיון בין האל פאן לדמות הספרותית באים לידי ביטוי לא רק בשם ובחליל הרועים המשותף לשניהם, אלא גם בתכונות אופי משותפות; כמו בפאן גם בפיטר יש ניגודים – מוסר מפוקפק ואלימות, אך גם אומץ לב, נכונות להקרבה ועליצות. כמו האל פאן, גם פיטר גדל בלי אם וחי מחוץ לעולם התרבותי; ואם לא די בכך – פיטר, כמו פאן, שולט בטבע ומבטיח חיים ופוריות באמצעות מוזיקה וצלילים מן הטבע, אך בעצמו חומק מהתבגרות ומשינוי”. לדבריה העיור והתיעוש של המאה ה-19 והניכור כתוצאה מתהליכים אלו מסבירים את המשיכה של הבריטים באותה התקופה לטבע האנטי-תעשייתי ולדמותם של האל הקדמון והילד הנצחי, ואת הפופולריות הרבה שלה זכה מחזהו של בארי.

חלקה הראשון של התערוכה מציג את האל פאן ואת הפולחן שהתפתח סביב דמותו בארקדיה שבדרום יוון, ואת התפשטותו, החל מהמאה ה-5 לפנה"ס לרחבי העולם היווני ומעבר לו. בהמשך התערוכה מציגה את גלגוליה של דמותו של פיטר פן, החל מהנסיבות שהביאו את בארי ליצור את הדמות האגדית המלווה בעולם הפיות והשדים, הפיראטים, בנות הים וחיות הפרא שרווחו בספרות הילדים של התקופה, ועד לדימוי של הילד השובב בלבוש ירוק שהתפתח מסרט ההנפשה של דיסני. את העולם הקסום הזה התערוכה חושפת דרך פסלים, ציורים, צילומים, סרטים, ספרים ואיורים, המלווים, כיאה לתערוכה המיועדת לכל הגילאים, בהסברים למבוגרים ובהסברים נפרדים לילדים.

צילום – אלי פוזנר: מוזיאון ישראל

התערוכה תוצג במוזיאון עד ה-12 בנובמבר 2019.