נוגה שבח ואילן בר-דוד*

 

זה סיפור על גננת שחשבה בגדול. בענק. אחת שנסעה בעולם, חצתה יבשות וימים, נפגשה עם כולם (אלברט איינשטיין, מהטמה גאנדי, מריה מונטסורי, ועוד, מהמרכז אך גם מן השוליים של החברות בהן ביקרה) בנתה לעצמה את ההשתלמות המקצועית שלה כמורה (בהודו, באיטליה, במצרים ואיפה לא) וחזרה הנה כדי ללמד את הילדים והילדות של היישוב הישן בירושלים.

למרבה המזל אותה מורה, שלומית פלאום שמה, כתבה את סיפורי המסעות שלה בספר אוטוביוגרפי שכותרתו: בת ישראל נודדת. הספר ראה אור לראשונה בשנת 1935, אך גם הספר וגם דמותה הססגונית של פלאום נשכחו מהתודעה שלנו. בת ישראל נודדת יצא לאור לאחרונה במהדורה מחודשת בהוצאת 'רעב' בסדרת 'צדק פואטי', בעריכת כותבי שורות אלו, במטרה להחזיר את פלאום למקומה הראוי בתודעה ובארון הספרים הישראלי.

פלאום, ילידת ליטא, עלתה לארץ בשנת 1911, לאחר שסיימה את הסמינר לגננות בפרנקפורט. עם בואה היא ניהלה גן ילדים בעיר העתיקה בירושלים. היא קיבלה כ-100 ילדים חולים ששהו בצפיפות בחדר אפלולי. כאן חוותה את הפער בין התיאוריה לפרקטיקה והבינה כי לא ניתן יהיה לחנך ללא שיפור בתנאים הפיזיים של הסביבה המוזנחת ושל מצבם הבריאותי הילדים. היא גייסה לעזרתה את ד"ר טיכו לטיפול בעיניהם החולות, צחצחה נעליים, בישלה, תפרה וקרצפה. רק אז הייתה לה אפשרות לנהל גן ילדים ראוי.

המסע הראשון שלה היה בשליחות חינוכית: בשנת 1918 פלאום נשלחה לדמשק כדי לסייע בהקמת בתי ספר ובתי יתומים בגטו היהודי בעיר. גם שם היא נדרשה להתמודד עם התנאים הפיזיים הקשים של הסביבה ושל הילדים, כמו גם עם התפיסות המסורתיות של הקהילה היהודית. המסע הזה פתח עבור פלאום חיים של נדודים עצמאיים. בשנת 1919 היא נפגשה ברומא עם המחנכת המפורסמת מריה מונטסורי כדי ללמוד ממנה את שיטות החינוך המודרניות שפיתחה, המאפשרות לילד לבטא את עצמו בחופשיות ולמחנכים להיות גורמים מעורבים ומכוונים. לשם כך היא הבחינה בין חופש לבין הזנחה: "[…] אם אין לילד מטרה בתנועותיו, אם אין מנהל לו, הרי איננו חפשי אלא משולח ונעזב והתנועה עמל היא לו" (עמ' 111).

החיפוש של פלאום אחר מתודות חינוכיות חדשות המעצימות את הילד ונוטעות בו ביטחון בכוחותיו וביכולותיו, זימן לה מפגשים ייחודיים עם מחנכים לא שגרתיים, ביניהם עם הצייר האיטלקי פרנצ'סקו רנדונה, שעודד את הילדים לפתח דמיון וחופש אמנותי; מפגש עם ז'אק דלקרוז מג'נבה שחשף את הילדים למוזיקה ולריתמיקה ודרכן לביטוי נפשי; עם פרנטיזיק באקולה מפראג שקיבץ ילדי רחוב נכים וקטועי גפיים והעניק להם בית חם ומשמעות קיומית באמצעות מוזיקה ושירה; המפגש של פלאום עם איש הרוח והמחנך רבינדרא-נת טאגור הוביל אותה להודו, שם היא לימדה בשנטיניקטן, (נווה השלום) – המרכז החינוכי שטאגור הקים. היא נחשפה לחינוך הנערים, שהעיסוק באמנות מתוך חירות איפשר להם למצוא את כוח הטוב הטמון בתוכם. בהודו, שאליה נקשרה במיוחד, היא גם פגשה את מהטמה גאנדי.

במסעותיה, פלאום ליקטה רעיונות, חידושים והתפתחויות מחשבתיות בכלל ובשדה החינוך בפרט. ספרה מאגד תפיסות חינוך שונות, שהמשותף להן הוא החתירה להעצמה ולמינוף רווחתם ושלומם של הילדים בדרכים יצירתיות בשאיפה ליצור עולם טוב ומכיל יותר. היא רעבה לחידושים שיהיו התשתית החינוכית לחברה משכילה וטובה יותר בארץ: "באתי ירושלימה כמחנכת ובפעולותי נסיתי להגשים את עקרוניהם של פסטלוצי ופריבל בגן הילדים. אולם בלבי חלמתי על שיטת חנוך מותאמה יותר לצרכינו בארץ" (עמ' 61).

במהותו החינוך עבור פלאום הוא מושג רחב, חופשי ופתוח, ואינו רק דבר מובנה הנרכש במוסד חינוכי: "מילדים אלה למדתי הרבה יותר מאשר ממורי הסמינר. נוכחתי שהחיים עצמם הם בית הספר המועיל ביותר" (עמ' 41). יתרה מכך, פלאום עוסקת לא רק בחינוך הזולת אלא גם בחינוך העצמי. היא קוראת ספרים המעשירים ומרחיבים את עולמה, ובמפגשיה עם אנשי רוח ומהפכנים  היא נחשפת לרעיונות חדשים המאתגרים את תפיסותיה: "שאפתי תמיד לבלתי ידוע, לפיכך הנני תועה בדרכי החיים" (עמ' 63).

נראה כי עבור פלאום החינוך הוא תהליך שעוברים יחד המחנך והחניך במסעם להכרת הטוב המתרחש במרחב הנפשי של הילד תוך שימוש באמנות, דמיון והפעלה חושית ורגשית. תפקידם של המחנכים בעיניה הוא ליצור מסגרת בטוחה, מאפשרת ומכילה, המטפחת יצירתיות שבה יוכלו הילדים באמצעות ביטוי עצמי אותנטי, להתפתח, מתוך חירות ואהבה, לאנשים חושבים וחיוביים.

*נוגה שבח ואילן בר-דוד ערכו את המהדורה המחודשת של בת ישראל נודדת.