נאוה דקל

"אחת הבשורות המשמחות בשבועות האחרונים הייתה ההזמנה ליום ההולדת שלך", כתבה אחת מתלמידותיה לשעבר של המורה ישראלה לוי. לא כל מורה זוכה לחגוג יום הולדת שמונים ביחד עם תלמידיה לשעבר שאותם לימדה כשהיו בבית-ספר יסודי. ישראלה לוי חגגה החודש יום הולדת 80 לא רק עם משפחה וחברים אלא גם ביחד עם כחמישים בוגרות ובוגרים שהיא לימדה במהלך שלושים ושניים שנות עבודתה כמורה בכיתות א'-ג' בבית-הספר ע"ש הנרייטה סאלד בירושלים.

הכיתה הראשונה – שנת 1967

"הרעיון עלה כשהתחלנו לחשוב מה הכי ישמח את אמא, מספר יואב לוי, בנה של 'המורה ישראלה', "עיקר האתגר היה לאתר את הבוגרות והבוגרים ולכן הצלחנו לאתר רק חלק מהם. המיקום של האירוע נבחר באופן טבעי כ'חורשת הירח' שמול בית-הספר סאלד. לא ידענו למה לצפות, מי יגיע ובכלל איזה מין אירוע זה יהיה. בסופו של דבר זה היה אירוע מרגש, הייתה שם כל כך הרבה אהבה וזיכרונות חמים שיצרו מפגש משמח ומיוחד. לנו כמשפחה הייתה הזדמנות לראות עד כמה התלמידים לשעבר של אמא עדיין רואים בה דמות משמעותית. זה היה חזק מאד. כמה מהם אמרו שהם בחרו לעסוק בחינוך בזכותה. רבים מהם דיברו על כך שאם היו לומדים היום היו ודאי מוכרים כתלמידים עם קשיי קשב או תקשורת ואמא, כבר אז, ידעה  לתת להם את המענה שהם היו צריכים, בעוד שבאותם הימים, במקום אחר, היו מכנים אותם 'עצלים' או 'מופרעים'".

"המפגש שילדי יזמו ואירגנו, עם תלמידי ותלמידותי הבוגרים היה חוויה מרגשת ביותר", מוסיפה לוי, שהתחילה את עבודתה בבית- הספר כמחנכת כיתה א' בגיל 28. " זה היה יום ההולדת הנפלא ביותר בחיי. תלמידי לשעבר אמרו לי שהשנים שלמדו בכיתתי זכורות להם כשנים היפות ביותר שהיו להם בבית-הספר. יצאתי בהרגשה טובה כל כך, שיש תמורה לאהבה ולמסירות שהשקעתי בעבודה החינוכית. היו שהגיעו לחגיגה עם ילדיהם הצעירים ושיתפו אותם בהתרגשות שהפגישה הזו גורמת להם. היו שהביאו את מחברת השירים שלימדתי בכיתה או את הגדות הפסח, העטופות עדיין מהסדר שערכנו בכיתה ג'".

"לא הרבה פעמים בחיים בוכים בלי יכולת להפסיק", כתב למורתו לשעבר אחד הבוגרים, "אחת כזאת הייתה כשסיימנו את כיתה ב'… לא אשכח את המורה הראשונה שלי לעולם". בוגרת אחרת כתבה "את בשבילי תמיד ישראלה, המורה המיתולוגית שאיתה יצאנו לטיולים קסומים בחורשת הירח, למדנו קרוא וכתוב, לוח הכפל ועוד כל כך הרבה התחלות ראשונות…הלוואי שבתי תזכה למורה שתלווה אותי בזיכרונות נהדרים כמו שיש לי ממך".

"מעבר לנוסטלגיה, למפגש המשמח, לשיתוף, לאפשרות להכיר לילדים את המורה מפעם – נראה שהייתה פה גם איזו הזדמנות מיוחדת להגיד פשוט תודה, מסכם יואב לוי, "תמיד אומרים שמורה זה תפקיד משמעותי. האירוע הזה הראה לי עד כמה זה נכון".

ישראלה לוי במרכז עם תלמידות לשעבר בחורשת הירח