כנפי יונה 2017-05-10T10:19:48+00:00

כנפי יונה

תכנית 'כנפי יונה' ע"ש יונה בוגלה לשילוב מורות ומורים יוצאי אתיופיה בבתי ספר בירושלים והסביבה.

התכנית להגדלת רב התרבותיות המיוצגת בחדר המורים היא יוזמה של מנח"י והקרן לירושלים והיא מופעלת בשיתוף פעולה עם מנח"י והרשות לקליטת עלייה בעירית ירושלים.

התכנית מיועדת לעודד את בתי הספר בעיר לקלוט מורים מצוינים יוצאי אתיופיה ולהגדיל כך את הייצוג של קבוצות חברתיות שונות איתן יפגשו התלמידות והתלמידים. בשילוב זה אנו רואים בסיס לשינוי השיח בחדרי המורים ועם תלמידי בית הספר.

במאי 2015 היו בעיר כולה רק 8 מורים יוצאי אתיופיה. בשנת תשע"ו –  סייענו בקליטה של 11 מורות ומורה אחד במערכת החינוך העירונית המהווים  תוספת של 150% מורים יוצאי העדה האתיופית במערכת החינוך בירושלים.

במסגרת התכנית אנו נותנים ליווי וייעוץ בכל מהלכי הפנייה למשרות בבתי הספר בירושלים כולל שלבי הבניית מסגרת העבודה והתפקיד מול מנהלי/ות בתי הספר.
כל אחד ואחת מהמורים זוכים לליווי קבוצתי ופרטני במטרה לספק מערך תמיכה חיצוני, נוסף לתמיכה הבית-ספרית, כדי להבטיח קליטה משמעותית במערכת החינוך.

אם את/ה יוצא/ת העדה האתיופית בעל/ת תעודת הוראה/ שנת סטאז' ויש לך עניין לעבוד במערכת החינוך הירושלמית – נשמח ללוות אותך בקליטתך במערכת.

בוגרי "כנפי יונה" מספרים:

"מבחינתי זה לא היה באמת הטרוגני עד שלא נכנס לשם הצבע החום" (מורה בתוכנית)

"הרגשתי שאין דרך באמת להילחם בגזענות כמו הצלחה" (מורה בתוכנית)

"את עצמי שכנעתי כי בנוכחותי ובמעורבותי במרחב שבו אין אתיופים בוגרים ובעבודתי הטובה אני משתתפת בפירוק הסטריאוטיפים ובמאבק בגזענות" (שולה מולה)

שר החינוך נפתלי בנט: ״בימים קשים אלה אנחנו מביאים תכנית של חיבור ושל תקווה. בסיס התכנית ברור: לא יוצאי אתיופיה מפסידים כשהם לא משולבים בחברה, אלא הציבור הישראלי מפסיד. במקום להסתכל על הבעיות – אנחנו רואים פוטנציאל ענק שלא ידענו עד היום לממש אותו."

"הפתרון אינו שוכן במעמקי הים ולא בשמי מרומים אלא עמוק בתוך עצמנו, בתוך התודעה העצמית" (מסיני לאתיופיה- שרון שלום)

לפרטים : inbalpic@gmail.com