הכשרת וולדורף2019-02-04T15:31:29+00:00

אשכול ולדורף בכרם-
התכנית היחידה בארץ המציעה הסבת אקדמאים להוראה בבתי ספר על יסודיים בשילוב הכשרת ולדורף לבית ספר תיכון.
רקע על חינוך וולדורף
חינוך ולדורף (חינוך אנתרופוסופי), הינו גישת חינוך אלטרנטיבית הנובעת מתוך תפיסת עולם הוליסטית. שיטת חינוך זו פועלת בעולם במאה השנים האחרונות ובישראל במשך למעלה מ- 35 שנה.
בשנת 2017 זכה חינוך ולדורף להכרה של משרד החינוך כזרם ממלכתי – ייחודי, מוכר ורשמי. 27 בתי ספר, מתוכם 7 בתי ספר תיכון, ומאות גנים הפועלים על פי שיטת חינוך זו.
בנוסף גדל  והולך מספר בתי הספר המבקשים לפעול בהשראת ולדורף.
לקריאה נוספת:
http://www.waldorf.co.il/
אתר אנתרופוסופיה בישראל
אתר מגזין אדם עולם
הסבת אקדמאים להוראה בשילוב וולדורף בכרם
לאור הביקוש הגובר למורי תיכון שעברו הכשרת וולדורף, בשנת הלימודים תשע"ט ייתאפשר ללומדים בתוכנית הסבת אקדמאים במכון כרם, לשלב בהכשרתם לימודי וולדורף.
מי יכול להגיש מועמדות לתוכנית?
בעלי תואר ראשון ומעלה, (או לקראת סיום התואר)
המבקשים לשלב אשכול וולדורף בהכשרה שלהם בכרם, יוכלו לפגוש גישה יצירתית ושלמה לחינוך. ההכשרה מתמקדת בהתפתחות אישית של כל סטודנטית וסטודנט, בהעמקה פילוסופית ורוחנית ובהתבוננות בהתפתחות של ילדים בגילאים שונים וכלים להכרתם, בדגש על גיל ההתבגרות.
חלק חשוב בהכשרת וולדורף עוסק בפעילות אומנותית בתחומים מגוונים: ציור ורישום, מוזיקה ושירה, דרמה ודיבור, אוריתמיה – אומנות תנועה אנתרופוסופית ופיסול ועיצוב בעץ ובחמר. לא נדרש כל ידע או כשרון קודם. כמו כן שמה ההכשרה דגש על התנסות מעשית ועבודה בבתי ספר תיכון ולדורף במהלך שנות ההכשרה.
אשכול ולדורף בכרם ומציע מסע ייחודי אל תוך עולם החינוך המיועד גם למבקשים לעסוק ולהעמיק בחינוך ולדורף וגם לאנשים המבקשים להביא מרוחה של הגישה אל תוך מערכת החינוך המקובלת .
תכנית הלימודים לתלמידי הסבת אקדמאים להוראה–
תכנית הלימודים להסבה להוראה בבית ספר על יסודי בשילוב אשכול חינוך ולדורף מתפרסת על פני שנתיים במתכונת של יומיים בשבוע.
אשכול ולדורף משולב בתכנית ההסבה של מכון כרם. לימוד אשכול ולדורף יתקיימו בימי ראשון והלימודים עם כלל תלמידי כרם בימי רביעי. משך הלימודים לתוכנית המלאה – שנתיים.
*פירוט התכנית תימסר בנפרד
 
משך התוכנית: שנתיים (ללומדים יומיים בשבוע כולל התנסות בבי"ס)
עלות התכנית:
שכר הלימוד לתלמידי הסבת אקדמאים להוראה בכרם כולל אשכול וולדורף הינו  9000 ש"ח לכל שנת לימוד. (במשך שנתיים. מי שיילמד במשך 3 שנים לא ישלם בשנה השלישית).

 • לבעלי תעודת הוראה הלומדים רק את אשכול ולדורף, שכר הלימוד יעשה על פי חישוב של 900 ₪ לשעה שבועית (ש"ש). החל מהשעה השלישית ניתנת הנחה של 10%.
 • סה"כ שכ"ל ללומדים יום שלם בתשע"ט: 8280 ש"ח
 • התוכנית תתקיים במכון כרם בירושלים.
 • בעלי תעודת הוראה לבית ספר על יסודי יכולים ללמוד רק את אשכול ולדורף במסגרת של יום בשבוע (ראשון).
 • מתאים למבקשים לעסוק ולהעמיק בחינוך ולדורף וגם לאנשים המחפשים להביא רוח חינוכית אחרת לעולם החינוך המקובל
 • לפרטים נוספים ניתן להפנות לגיא פז 052/8330445

תכנית הלימודים בכרם לתלמידי הכשרת וולדורף
הלימודים להסבת אקדמאים להוראה בכרם הם בהיקף של 40 ש"ש הכוללות:

 • 18 שעות חינוך ודידקטיקה
 • 6 שעות התנסות  מעשית בהוראה (בהתאם לדיסציפלינה האקדמית של הלומד)
 •  16 שעות הרחבת דעת

הלימודים לתעודת הוראה בכרם הם בימים ראשון ורביעי.

 • קורסי אשכול וולדורף יתקיימו בימי ראשון
 • בעלי תעודת הוראה יכולים להצטרף ללימודי וולדורף בלבד, שיתקיימו ביום ראשון.
 • לפרטים ולייעוץ אישי – נא לתאם פגישה במכון כרם :026240450 בפניה יש לציין – ייעוץ לגבי תוכנית וולדורף.

 לפירוט דרישות התוכנית ותיאורי כלל הקוריסם – ראו במסמך הסבת אקדמאים להוראה בכרם תשעט
קורסי וולדורף בכרם בתשע"ט:

קורסי וולדורף בכרם בתשע"ט:

יסודות החשיבה האנתרופוסופית חלק א' – גיא פז (2 ש"ש – הרחבת דעת) יום א' 11:30-13:00

מטרת השיעור היא היכרות עם מושגי היסוד באנתרופוסופיה ותמונת האדם והעולם כפי שפותחה על ידי רודולף שטיינר בספרי היסוד שלו גוף, נפש, רוח, הפילוסופיה של החירות, מדע הנסתר בקוויו העיקריים וכיצד קונים דעת העולמות העליונים. אופי השיעור מיועד לתת לסטודנט כלים לחשיבה עצמאית, היכרות עם האנתרופוסופיה כשפה המיועדת לשאלת שאלות יותר מאשר כגוף ידע ולימוד מתוך גישה של עבודה פנימית והתמרה. השיעור יבחן כיצד לפתח באופן בהיר ומודע יכולת לחשוב את הישות הדינמית של האדם המתקטבת לגוף, נפש ורוח, ולהבין איך עבודה הכרתית זו מובילה למפגש עם היסוד החי והמתפתח באדם ובעולם ולפיתוח חיי הרגש והרצון.

אוריתמיה – אומנות תנועה  (דניאל צור) (2 ש"ש הרחבת דעת) יום א' 14:00-15:30

האוריתמיה היא אמנות תנועה החוקרת את האופן שבו הנפש חיה בגוף ובמרחב, בפעימה שלה בין מרכז אינדיבידואלי להיקף אוניברסלי ותנועה משותפת עם קבוצה, וביחס בין התנועה לבין צלילי הדיבור והמוזיקה. האוריתמיה מאפשרת מפגש בלתי אמצעי עם הבנה חדשה של האדם והעולם כפי שבאה לידי ביטוי במחקר האנתרופוסופי. היא מהווה נדבך מרכזי בתהליך ההכשרה של המורה, כמו גם כלי חינוכי משמעותי בעבודה עם תלמידים. השיעור יכלול התנסות תנועתית בתנועה באוריתמיה לדיבור ובאוריתמיה למוזיקה (השיעור אינו מהווה הכשרה באוריתמיה או בהוראת אוריתמיה, ואינו דורש ניסיון קודם כלשהו בתנועה).

התפתחות והתבגרות חלק א' – דר' סיימון קוטנר  (2 ש"ש –  חינוך) יום א' -17:30

מטרת השיעור היא הכרת התפיסה הבסיסית של התפתחות הילד מתוך האנתרופוסופיה, כפי שפותחה על ידי רודולף שטיינר בספרים ובהרצאות למורים. דגש מיוחד יינתן על גיל ההתבגרות ומאפייניו הייחודיים. ידע האדם והתפתחות הילד אינם מהווים רק תיאוריה התפתחותית אלא כלי מעשי להתבוננות חינוכית ועבודה פדגוגית. בשיעור נכיר את הטקסטים המרכזיים מתוך האנתרופוסופיה עבור מורים ומחנכים, בדגש על גיל ההתבגרות. הטקסטים יילמדו מתוך הקשרם המעשי לשלבים בהתפתחות הילד ולתכנית הלימודים בבית ספר ולדורף.

"גילוי הקול"- גב' מיכל טליה (1 ש"ש- הרחבת דעת) סמסטר ב', יום א' 9:30-11:00

"הקול האנושי אינו זקוק לפיתוח, מה שהוא זקוק לו זה יציאה לחופשי" (מתוך דברי וורבק סוורדסטרום, מייסדת השיטה). סדנת שירה ועבודה קולית בהשראת "הדרך לגילוי הקול" – פרקטיקה וגישה לאמנות הזימרה שפותחה בהשראת האנתרופוסופיה בתחילת המאה ה20. הסדנה תציע גישה הוליסטית לביטוי הקולי במימדי הגוף, הנפש והרוח. כמו כן, היא תאפשר היכרות עם הכלים המעשיים בתהליך שחרורו של הקול אל עבר חופש הבעה בכל הממדים. חלקו הראשון של כל שיעור יוקדש לתרגול והפנמת הגישה, וחלקו השני יוקדש לשירה של רפרטואר מגוון.

סדנה דידקטית בחינוך ולדורף בתיכון – גיא פז (2 ש"ש חינוך) יום א' 17:45-19:15

היכרות ותרגול בנושאים של מבנה שיעור, מבנה תקופת לימוד, התכנים המרכזיים בתכנית הלימודים בתיכון בהתאמה להתפתחות הילד, דרכי עבודה והוראה, פרויקטים חינוכיים וחברתיים, הוראה בתיכון לעומת הוראה בבית הספר היסודי, עבודת הצוות בתיכון. הסדנה מלווה את ההתנסות המעשית של הסטודנטים בתיכון ולדורף. השיעור יעסוק במכלול המרכיבים המעשיים של חינוך והוראה בתיכון, מתוך התבוננות בשטח ותרגול מעשי.

התנסות מעשית – גיא פז (2 ש"ש התנסות מעשית) (המועד והמיקום גמישים)

כל סטודנט יבצע תכנית שנתית של צפיות בשיעורים, נוכחות והתנסות בתקופות בוקר, סדנאות, פרויקטים מיוחדים ופעילויות מחוץ לבית הספר.

אנחנו מחפשים אתכם, בוגרי תואר ראשון או שני שמחפשים את הדרך לשינוי ורוצים להשפיע על הדור הבא ההרשמה בעיצומה!
רוצים לשמוע עוד פרטים על הכשרת המורים בכרם?
טלפון: ‏02-624-0450‏
או מלאו את הפרטים בטופס